Bineînțeles că mă refer la Autostrada care urma să traverseze Moldova de la Sud la Nord, celebra A7. Aflu că prin zonă umblă unii cu proiectarea, dar nu pentru o autostradă, ci pentru un drum expres.
Parcă deja începuse construirea A7 la Bacău, mai exact în jurul Bacăului. Nu așa ni s-a spus?
Acum ce să facem, redimensionăm și centura sau rămânem singurii moldoveni care avem oleacâ di autostradâ? Dacă la Bacău e nevoie de autostradă, de ce n-ar ieși de-un A7 întreg?
De ce nu poate fi proiectată direct autostradă? Mai ales că ni se dau asigurări că există finanțare pentru autostradă și nu orice fel de finanțare ci din fonduri europene.
N-are nicio logică ce fac ăștia de la Ministerul Transporturilor sau CNAIR sau care or fi decis găinăria asta.
O trec autostradă pe toate gardurile, o proiectează drum expres, fac studii sf-uri, para studii, totul pe bani foarte mulți, o reproiectează autostradă, după care se refac toate studiile și parastudiile, totul pe alți foarte mulți bani.
Apoi se alocă bani pentru o uliță, dar ne spun că fac infrastructură europeană.
Găinarii vor cârpi E85-ul și ni-l vor prezenta pe post de A7.